KIM SĄ WIELKIE UMYSŁY Z DOLINY KRZEMOWEJ?Każda mocno rozwijająca się dziedzina nauki posiada miejsce na ziemi, z którym jest najbardziej kojarzona. Każdej świeżo orientującej się osobie w biznesie - Wall Street, dzielnica Nowego Yorku - kojarzy się z finansami.Wikipedia informuje nas nawet, że wyrażenie „Wall Street” bywa również używane w odniesieniu do całego amerykańskiego rynku finansowego. Najwyższa zatem pora wziąć pod lupę giganta z branży high-tech, czyli Dolinę Krzemową.  Nowe technologie (ang. High-tech) –  zaawansowane rozwiązania techniczne i zastosowania najnowszych odkryć w praktyce, gdzie „nowe” oznacza, że nie były stosowane w ostatnim pięcioleciu. Zalicza się do nich: astronautyka, biotechnologia, farmacja, fizyka jądrowa, informatyka
, inżynieria kwantowa (np. spintronika, komputer kwantowy), inżynieria materiałowa (nanomateriały, nanotechnologia), lotnictwo, medycyna, robotyka, telekomunikacja.

Północna część Doliny Santa Clara (zachodnie wybrzeże USA) już w połowie ubiegłego wieku stało się centrum przemysłu komputerowego. Facebook, Google, Apple, Twitter, eBay, Intel - swoje większe siedziby mają właśnie tam. Dlaczego właśnie Dolina Krzemowa? Zdecydowanie swój udział miał Uniwersytet Stanforda, który po wojnie przeżył dynamiczny rozwój w tej dziedzinie nauki.

Dziennikarze Business Insidera kilka lat temu wyłonili grupę ludzi, którzy odnieśli w tamtych okolicach niesłychany sukces i winni być inspiracją dla reszty świata. Na podstawie dokładnych analiz ustalili, że pierwsze miejsce bezkonkurencyjnie należy się Elizabeth Holmes, twórczyni firmy Theranos. 31-letnia Amerykanka opatentowała wynalazek, który pozwala na bezbolesne pobieranie krwi. Co najciekawsze, dzięki specjalnej fiolce wyposażonej w odpowiednie oprogramowanie - pacjenci już w ciągu kilku godzin otrzymują wyniki. Elizabeth Holmes była również jedną z tych, która zaczynała na Uniwersytecie Stanforda. Szybko jednak porzuciła studia, aby móc spełniać się w tym, co najbardziej lubi. Od niedawna - jej firma założona w 2003r. podbija rynek i wycenia się ją na 4,3 mld dolarów.

* 15 października 2015r., „Wall Street Journal” po rozmowach z anonimowymi pracownikami firmy oskarżył Theranos, że większość badań nie jest przeprowadzana za pomocą rzekomo innowacyjnych urządzeń firmy.


1. Elizabeth Holmes

Na drugim miejscu znajduje się twórca Ubera Travis Kalanick, co nie powinno nikogo dziwić. Obecnie owy taksówkowy biznes jest jednym z najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie.

"I like the book. Do you have a problem with that? … I just think it's a great story of somebody who stood up for what they believe in." - Travis Kalanick

 

2. Travis Kalanick

Trzecie miejsce jest przyznawane prezesowi Apple. Tim Cook  został mianowany CEO, po rezygnacji Steve'a Jobsa 24 sierpnia 2011r. Zdecydowanie można mu przypisać rozwagę i odpowiedzialne prowadzenie biznesu, który jest wyceniany na tak ogromne sumy.

Our goal has never been to make the most. It's always been to make the best.
Read more at: https://www.brainyquote.com/authors/tim_cook
Our goal has never been to make the most. It's always been to make the best.
Read more at: https://www.brainyquote.com/authors/tim_cook
 "Our goal has never been to make the most. It's always been to make the best" - Tim Cook.

3. Tim Cook
been to make the most. It's always been to make the best.
Read more at: https://www.brainyquote.com/quotes/tim_cook_843399
been to make the most. It's always been to make the best.
Read more at: https://www.brainyquote.com/quotes/tim_cook_843399

Nie od dziś wiadomo, że branża informatyczna jest jedną z najlepiej prosperujących. Także nawet wszystkim studentom przemysłu high-tech można spokojnie życzyć sukcesu właśnie na zachodnim wybrzeżu USA.

9 komentarzy:

 1. Słyszałem o dolinie krzemowej, może zacznij o niej pisać więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno pojawi się jeszcze kilka wpisów na ten temat :)

   Usuń
 2. W sumie to ciekawe ze od 7 lat prezesem apple jest Tim Cook a i tak tą firmę kazdy kojarzy tylko ze Stevem Jobsem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy o tym nie słyszałam ale fajnie dowiedzieć się czegoś nowego :)
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie! :) Trzeba być na wszystko otwartym!

   Usuń
 4. So nice and interesting post.
  Have a nice day darling! ♥
  Visit: My blog ♥ Malefica!

  OdpowiedzUsuń
 5. nie słyszałam jeszcze o zmiance o tzw dolinie krzemowej;/ z chęcią poczytam więcej postów na ten temat

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy kreatywny komentarz.

Copyright © 2014 KLAAUDINESS , Blogger