Jak widzi człowiek z -10D? WADA WZROKU


WZROK – "zdolność do odbierania bodźców wywołanych przez pewien zakres promieniowania elektromagnetycznego (u człowieka ta część widma nazywa się światłem widzialnym) ze środowiska oraz ogół czynności związanych z analizą tych bodźców, czyli widzeniem. Jest najważniejszym zmysłem człowieka, dostarczającym większość informacji z otoczenia."

Temat wzroku nie jest mi obcy. Od urodzenia zmagam się z jego wadą, która z roku na rok się pogarsza. Okuliści załamują ręce; powtarzając "kiedyś może ta wada się zatrzyma " - kładąc duży nacisk na kiedyś. Spytacie, a więc jak to jest? Jak to jest budzić się rano i nic nie widzieć oprócz wielkich plam kolorów? Zmyślać nie będę i szczerze Wam powiem: KIJOWO.To zdjęcie (znalezione w internecie) ma przedstawiać widok na świat osoby, która zmaga się z wadą -5,5D. Jednak na początek skupmy się na szybkim wyjaśnieniu, kiedy wada wzroku jest ujemna, a kiedy dodatnia i co, z czym się je.

Krótkowzroczność  – "jedna z najczęściej spotykanych wad refrakcyjnych wzroku polegająca na tym, że układ optyczny oka nieprawidłowo skupia promienie świetlne."

Dzieli się ona na trzy poziomy:
 • Niska krótkowzroczność – do −3,0 dioptrii (widzenie z bliska przy wadzie −3 jest wręcz komfortowe, bo nie wymaga akomodacji)
 • Średnia krótkowzroczność – od −4,0 do −7,0 dioptrii
 • Wysoka krótkowzroczność – powyżej −7,0 dioptrii.
 Ta wada jest o tyle gorsza od dalekowzroczności, że z biegiem czasu nic a nic się nie polepszy; może się pogłębiać lub zatrzymać na danym poziomie.

Nadwzroczność  – "druga obok krótkowzroczności najczęściej spotykana wada refrakcyjna wzroku. Jest wynikiem zbyt małych rozmiarów przednio-tylnych oka (zbyt krótką gałką oczną)."
 
Moja wada wzroku to -10D, a więc jestem krótkowidzem z wysoką krótkowzrocznością. Wada utrudniała życie, bez okłamywania. Jednak odkąd trzy lata temu przesiadłam się z okularów na soczewki - prawie zapominam, że ją mam. Jest to niesamowity wynalazek ludzkości. Wkładasz w oko delikatną niby tkankę i widzisz doskonale. Soczewki mają same plusy, choć niestety są nieco drogie.
Tak mocna wada wzroku przeszkadza, jednak w prawidłowym funkcjonowaniu. Siatkówka oka przy wysiłku fizycznym może w każdym momencie się odkleić, dlatego już od trzech lat jestem zwolniona z lekcji wychowania fizycznego. Nie mogę podnosić ciężarów, wykonywać raptownych ruchów, przemęczać się.
Aczkolwiek kaleką nie jestem! Kiedy na co dzień noszę soczewki, nikt nawet nie wie, że widzę nieco inaczej.
Wy macie wady wzroku? Może to już choroba cywilizacyjna XXI wieku?cytat1: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wzrok
cytat2: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3tkowzroczno%C5%9B%C4%87
cytat3: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadwzroczno%C5%9B%C4%87

35 komentarzy:

 1. Nigdy nie zagłębiałam się jak wygląda sprawa wady wzroku, ale dzięki Tobie czegoś się dowiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatny post, o wielu z tych rzeczy nie miałam pojęcia

  OdpowiedzUsuń
 3. Doskonale rozumiem, mam wadę -5 i -6, na szczęście noszę soczewki, nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez nich. Myślałam kiedyś nad laserową korekcją wzroku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oo, tak :) Laserowa korekcja wzroku to coś, na co czekam. Jednak trzeba mieć ukończone 21 lat, dlatego jeszcze trochę przede mną :)

   Usuń
  2. Wiele osób odradza + dużo to kosztuje, znajomy musiał wydać 12 tys.
   Jednak mimo różnych opinii może kiedyś się zdecyduje, mam -7 :( Na razie ratuję się soczewkami.
   https://adrianna-b.blogspot.com/

   Usuń
  3. Faktycznie nieco sporo, ale jakby porównać - ile w ciągu całego życia wydam na szkła kontaktowe to zdecydowanie kwota byłaby większa...

   Usuń
 4. Genialny post :) Każdy temat potrafisz omówić w taki sposób, że czytelnik wciąż ma apetyt na więcej. Jesteś świetna w tym co robisz. Trzymam kciuki za dalszy rozwój bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wyobrażam sobie widzieć coś za mgłą lub niedowidzieć ;O Podziwiałam zawsze i nadal podziwiam osoby z wadami wzroku, przy których mało widać :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, nigdy nie słyszałam, żeby człowiek miał aż tak dużą wadę. Szczerze to wspołczuje, bo wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Ale pewnie mimo to cieszysz się zyciem. Tak trzymaj! A w ogóle super blog.Postaram się częściej tu wpadać ❤

  Jakbyś miała czas to zapraszam również do mnie:
  Tu kliknij :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O większości nie miałam zielonego pojęcia, bardzo fajnie i ciekawie napisany post! ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Też borykam się z krótkowzrocznością, z tymże u mnie to 1 i -1.5, ale bez okularów też nie da się widzieć wyraźnie. Podobno na starość minusy potrafią iść w drugą stronę, aczkolwiek nie wiem czy nie jest to tylko kolejna bajka mitomanów, wyssana z palca :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zdecydowanie jest to możliwe. Jak ktoś ma taką małą wadę jak Ty to może Ci się nawet wyrównać i wyjdziesz na 0 :)

   Usuń
 9. Dobry wpis, przyda sie osobo ktore maja problemy ze wzrokiem a jest ich niestey wiele.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama noszę okulary, mam małą wadę, ale utrudnia mi życie ;/

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja też od niedługiego czasu mam problemy ze wzrokiem, zaczęło się od codziennych bóli głowy... Mam małą wadę, na lewe oko -0.5, a na prawe -0.25, a do tego "podejrzenie" leniwego oka... :) Powiem szczerze, że nie przeszkadza mi to jakoś tak bardzo, no ale wiadomo, że nie mam jeszcze dużej wady... :)
  Obserwuję!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja przez długi czas nie widziałam dobrze. Mówiąc o tym moim rodzicom stwierdzili, że tylko wymyślam, bo chce soczewki. Przez ponad rok męczyłam się z wadą -1.00, bo moi rodzice nic z tym nie zrobili. W końcu zostałam wysłana przez pielęgniarkę szkolną do okulisty i dopiero wtedy mi uwierzyli. Nasza wada znacznie się różni więc tylko mogę sobie wyobrażać jak to utrudnia Ci życie.
  ig: oliwiaoleszczyk
  littleredcherrysmile.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że koniec końców Twoja wada została zauważona...

   Usuń
 13. ja na szczęście nie mam problemów (jeszcze!) ze wzrokiem i póki co nie zapowiada się, żeby się pogarszał, więc nie mogę powiedzieć, że rozumiem te problemy, aczkolwiek podejrzewam, że zdecydowanie to utrudnia życie, zwłaszcza jak nie nosi się odpowiednio dobranych szkieł. ;/
  pozdrawiam serdecznie.
  https://poprostumadusia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dlatego niedługo wybieram się do okulisty :)

   Usuń
 14. Kochana ja również zmagam się z wadą -9D na lewe oko oraz -10D na prawe oko. Spowodowane jest to u mnie wcześniactwem. Mam nadzieję, ze wada wzroku wreszcie ustanie. Zamierzam wykonać laserową korekcję wzroku.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. też mam wade wzroku, ale o wiele mniejsza. jednak i tak to jest męczące;/

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam, ale noszę soczewki, dzięki czemu jej nie odczuwam. Je, zazwyczaj kupuję w sklepie internetowym https://www.twojesoczewki.com/23-soczewki-kontaktowe ze względu na ciekawe promocje, z których szkoda byłoby nie skorzystać...

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja za bardzo przydatne uznaję szkło powiększające z pomocedlaseniora:) Na co dzień nie mam problemu z widzeniem, schody zaczynają się przy małym druczku :) To wydaje się staroświeckie, ale lepiej skorzystać z tego niż męczyć oczy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Taka wada to naprawdę jest spora. Czy wiele młodych osób musi borykać się z taką wadą? Są gdzieś jakieś informacje na ten temat? Z taką wadą to każda czynność staje się problemem, ponieważ nie można zrobić kompletnie nic bez okularów lub soczewek.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy kreatywny komentarz.

Copyright © 2014 KLAAUDINESS , Blogger