Jak wybrać szkołę po gimnazjum? | PROFILE KLASJuż za kilka miesięcy będzie musiał paść ostateczny wybór. Szkoła, profil - życie. Staram się unikać stwierdzenia, że wybór liceum wpływa na nasze całe życie. Jednak nieco ciężko dostać się na medycynę - po klasie humanistycznej. Jako tako - trzeba się ogarnąć i zdecydować. Tylko co jeśli - w głowie wciąż burza myśli?1. MAT-FIZ
Klasa o rozszerzonych przedmiotach: matematyka, fizyka - często dodatkowo: informatyka, angielski. Jeżeli nie boisz się liczenia, komputer to Twój najlepszy przyjaciel (bynajmniej nie mówię tu o: sims4 czy oglądaniu seriali, ale języku HTML, EXCEL, programowanie) - w takim razie to klasa dla Ciebie. Typowe umysły ścisłe zdecydowanie się tutaj odnajdą. Jeżeli swoją przyszłość widzisz w korporacji, przy komputerze - klasa dla Ciebie. Informatyk, technik, matematyk, fizyk - na takie kierunków studiów będziesz mógł startować.

2. MAT-GEO
Kiedy obawiasz się rozszerzonej fizyki - może wymienisz ją na geografię? Dobra alternatywa dla tych, którzy lubię matematykę i - rzecz jasna - geografię. Często rozszerzony jest również język angielski. Klasa - po której z łatwością dostaniesz się na ekonomię. Nauczysz się na pamięć całej mapy i znajdziesz odpowiedź na pytania dotyczące przedsiębiorczości, otwieraniu własnego biznesu, firmy. Jeżeli interesujesz się właśnie tym - powinieneś dokładniej zapoznać się z ofertami tej klasy.

3. BIOL-CHEM
Medycyna, farmacja, biotechnologia - czyli królowe biologii i chemii. Jeżeli interesują Cię kolory odczynników, doświadczenia chemiczne, zmiany gęstości substancji i widzisz siebie jako naukowca czy pracownika laboratorium - zainteresuj się tą klasą. To profil idealny dla osób, które w przyszłości chcą ratować życie ludziom, ale również zwierzętom. Jak najbardziej - weterynaria to kierunek, na który dostaniesz się po tej klasie.


4. HUMANISTYCZNA
Jeżeli nie zainteresowała Cię żadna z proponowanych klas to całkiem możliwe, że jesteś 100% humanistą. Uwielbiasz czytać wiersze, często masz filozoficzne refleksje, a książki są Twoim drugim życiem? Jeżeli odpowiedziałeś twierdzącą na większość pytań - nie musisz się dłużej zastanawiać. To klasa dla Ciebie. Na tym profilu nie zabraknie pamięciówki - nauka historii to druga strona medalu; wszystkie ważne daty i wydarzenia oraz postacie staną się Twoją miłością.


5. LINGWISTYCZNA
Czasami zdarza się, że pojawia się jeszcze jeden profil. Klasa lingwistyczna - skupisz się tutaj na językach. Dwa języki rozszerzone - pod koniec liceum będziesz władał biegle co najmniej trzema językami: polskim oraz tymi, które są rozszerzone w Twojej szkole. Tłumacz, nauczyciele języków - to zawody, z którymi możesz wiązać ten profil.Jeżeli wybierzemy jeden z tych profili - połowę problemu mamy z głowy. Następnie przychodzi wybór szkoły. Czym się przy sugerować? Z pewnością odległością od miejsca zamieszkania, klimatem, nauczycielami. Jednak - co tak naprawdę powinno pomóc? Nasza intuicja.

Zachęcam do dyskusji. W tym roku muszę wybrać liceum. Jestem zdecydowania na profil MAT-FIZ. Jednak jaką szkołę wybiorę? To zagadka. Do jakiej klasy chodzisz? Może podzielisz się doświadczeniem?

7 komentarzy:

 1. Ja wybrałem liceum plastyczne a specjalność fotografię artystyczną. Zawsze chciałem zostać fotografem i myślałem o fototechniku, ale ... to nie to samo, nie ten klimat. Składałem jeszcze na lingwalistyke, i oh uwielbiam się uczyć języków, ale sztuka to chyba jednak to...

  tutajjestem-lekkomyslny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale zatem, że wiedziałeś, na co chcesz iść :)

   Usuń
 2. Witaj :-) Ja wybrałem profil humanistyczny i mam mieszane uczucia ;-) miałem rozszerzenie z wosu z historii i z polskiego. Cóż od zawsze uważałem się za humaniste chociaż profil jaki wybrałem podobał mi się w 60% to oczywiście zależy od szkoły. W każdej szkole są inni nauczyciele, mniej lub bardziej zaangażowani, więcej lub mniej wymagający ;-) jednym z plusów jakim było ze poszedłem do klasy humanistycznej było to że spotkałem swoją polonistke ;-) oprócz tego pod wpływem lekcji polskiego na tym profilu zdecydowałem się zdawać maturę z filozofii, która poszła mi całkiem dobrze :-D co do wyboru profilu, jeżeli ktoś czuję że nie lubi matematyki i nie poradzi sobie z jej wersja rozszerzona i tylko dlatego wybiera profil humanistyczny to niech tego nie robi! Klasy humanistyczne są TYLKO i wyłącznie dla pasjonatów ;-) jeżeli ktoś boi się matmy to niech właśnie idzie do klasy gdzie jest ona rozszerzona! :-) większy zakres materiału z matematyki w tych klasach sprawi że dobrze sobie poradzimy z matura z matematyki na poziomie podstawowym ;-) to ze mamy jakiś przedmiot rozszerzony nie oznacza ze musimy go zdawać ;-) chociaż teraz kiedy weszła ta reforma z tymi klasami może być inaczej ;-) pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja wybrałam technikum dzieki czemu mam zawod, bo po LO nie ma nic procz matury. a po technikum ma sie i mature i zawod. studia skonczylam, i nie narzekam ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już mam szkołe za sobą, ale ja wybierałam po gimnazjum szkołę Zawodową i byłam zadowolona. :)
  fromCarolinee

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja żałuje, że poszłam do Liceum. Mogłam zrobić fototechnika ale miałam daleko...a liceum nie zdasz matury i ciężko bo nie ma zawodu. Ja teraz studiuję, ale mimo wszystko żałuję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. spadłaś mi z nieba z tym postem :) idę na biol chem ang :D
  www.blog017.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy kreatywny komentarz.

Copyright © 2014 KLAAUDINESS , Blogger